Copenhagen Songwriters Festival 29.08 – 03.09 2017 der i år er den niende udgave, hylder sangskriverkunsten og den pulserende sangskriverscene i og udenfor Danmark. Programmet byder i år hovedsagligt på de unge lovende talenter fra den danske og nordiske scene. Men der er også plads til de mere etablerede navne på festivalen.

Al musik du kan opleve på festivalen, er original skrevet musik, der kredser om historier, med vægt på det gode sangskriverhåndværk – og det mangfoldige udbud i genre og performences.

For første gang i festivalens historie står et lytteudvalg af bl.a. spillestedsbookere og musikere bag udvælgelsen af det endelige line-up af de 40 navne på festivalens officielle program.

FULL PROGRAM CSF’17

TUESDAY 29th August – FREE OPENING NIGHT at RÅHUSET

18:00: Opening + Waterfall Guitar Award Artist
19.00: Anelogi
20:00: Joan Westgate – Music
21.00: young talents
23.00: Band – to be announced

WEDNESDAY 30th August -FREE OPENING NIGHT at RÅHUSET

18.00: Jeffery Straker
19.00: Stories from Gem
20.00: Anders Blichfeldt – artist talk
21.00: Bernhard Eder
22.00: Andy Fite
23.00: Tobias Trier

THURSDAY 31st August – RÅHUSET Stage

18.00: Sara Futtrup
19.00: Mikkel Tiedt – musiker
20.00: Love Your Way
21.00: Echo Me
22.00: Annika Fehling trio
23.00: Where Seas Collide

THURSDAY 31st August – FORSAMLINGSHUS Stage

18.30: Martin Tomlinson
19.30: Havilah Rand
20.30: Richard Farrell Music
21.30: Mirja Klippel
22.30: Carla D’Amore

FRIDAY 1st September – RÅHUSET Stage

18.00: Select Captain
19.00: Mayiia
20.00: Ise
21.00: Julie Ellinor
22.00: Mia Marion
23.00: Black Dog Howl
24.00: The Telenovelas
01.00: ZacMan Music

FRIDAY 1st September – FORSAMLINGSHUS Stage

18.30: Juliah
19.30: Eli Gauden
20.30: R.NOOR
21.30: Rasmus Nelausen
22.30: Tobias Aure
23.30: Aggerbæk, Helle Hansen and Andy Fite trio

SATURDAY 2nd September – RÅHUSET Stage

18.00: Freja Møller Kristiansen
19.00: Petrus Nordh
20.00: Karoline Ude
21.00: Maria Jensen – Music
22.00: SnowLark
23.00: Martin Buster band
24.00: Manus Jabs

SATURDAY 2nd September – FORSAMLINGSHUS Stage

18.30: Ditte Rejnholdt & René Kowalczyk
19.30: HANS ANDRIAS
20.30: Kat Steih
21.30: Bright Blue Gorilla
22.30: Chrissi Poland
23.30: The Nordic Summit showcase

SUNDAY 3rd September – RÅHUSET

Times to be announced for:
– WORKSHOPS
– Roskilde Songwriters
Morten Bjerregaard songwriters
Listening Room International Songwriter Retreats
Cph Listening Room

Info: http://csf.dk/